Jag kan skippa min lott, eftersom jag vann förra gången. Jag håller dessutom på att måla ett chaos pact lag.
Lycka till ni alla andra. Jag tror det blir ett coolt lag!
För att förtydliga mig:
Jag vill inte vara med i utlottningen. Det är för att öka chanserna för dom som bidrar med en figur att vinna. Inte så mycket, men lite.
Min lott får ingen annan claim:a.
Hej alla deltagare i SweBBA-laget. Vi är nu inne på höstsäsongen och det börjar således bli dags att göra färdigt sina modeller. jag har tagit emot två modeller så långt samt är nästan färdig med min men tre snubbar gör ju ingen motståndarslakt. Om ni dessutom vill undvika porto är en poäng att göra färdig sin modell och sedan ge den till mig i Österrike. Om detta är din plan så skriv det här så jag kan ta med mig en nog stor modellfrakt för att få med mig alla fint målade modeller hem till Svedala igen. Om ni var osäkra på vad ni skulle göra kan ni se listan nedan:
Storlek: Alla får själva välja storlek på basen, dvs 25mm eller 32mm, båda är tillåtna förutom bigguys som bör ha större bas (förslagsvis 40mm). Den som målar modellen väljer en bas som passar med storleken av den, dock max 32mm om det inte är en big guy.
Märkning av bas: Grundspelarnas baser skall märkas med spelarnummer fram och coachnamnet på den som gjort modellen bak. Coachingstaff kan märkas efter skaparens egna önskemål för att göra laget tydligt, ex kan en kock ha märkning "Chef" fram, en läkare ha märkning "Apo" etc.
Basens sidofärg: Basens sida skall färgas efter spelaren position i laget, nämligen:
Grå – Maurauder
Svart bas (40mm) - big guy
Grön – Ork
Röd – Skaven
Gul - Goblin
Vit – Dark elf
Starplayernamn - starplayer ska ha en svart bas i lämplig storlek för modellen med sitt namn skrivet framåt på basen, med stjärnor i guld vid sidan av namnet om man vill. Långa namn får med fördel förkortas, (Morg N´Thorg kan ex heta "Morg")
Comments
Jag vill inte vara med i utlottningen. Det är för att öka chanserna för dom som bidrar med en figur att vinna. Inte så mycket, men lite.
Min lott får ingen annan claim:a.
Det måste ju innebära att brocCooLi inte får nån lott asså? Eftersom han gett sin till quadra-pow!
nja, stämmer att jag inte har en lott eftersom iftp la min lott i qudra pow priset.
så vinner jag laget går det till quadra pow.
vinner jag lägger jag laget i quadra pow.
det är egentligen det enda vi behöver ha koll på.
Verkar funka fint m magneter iaf
Anmält att måla
#01 Goblin Renegade @Bajlon - klar
#02 Maurauder @inforthepain - klar och mottagen
#03 Maurauder @Drexxl
#04 Dark Elf Renegade @khanmank
#05 Maurauder @melisqus
#06 Skaven Renegade @DavidD
#07 Ork Renegade @lard - på G
#08 Maurauder @Stareater
#09 Maurauder @Juiblex
#10 Maurauder @emilskaya
#11 Maurauder @Morn
#12 Maurauder @razta - på G
#13 Maurauder @brocoolli
#14 Minotaur @kaju - Klar och mottagen
#15 Ogre @havaji
#16 Troll @suncar - på G
Helmut Wulf @skullflame
Ugroth Bolgrot @Esox
Zzharg Madeye @Spoiledsquid
Bomber Dribblesnot @Oberwald_1
Lewdgrip Whiparm @Duckwing
Gobbler Grimlich @Buckan
Bloodweiser @Pellevin
4 Reroll counters @Razta
Chef - på G
i så fall siktar jag på det.
Vi som båda bor i öret behöver kanske inte byta i Österrike...
jooo! alla ska byta där
Det blir ju lite mer högtidligt i utlandet men ok då, du har en poäng. Försöker bli klar till oktober i vilket fall.
Hittar inte i tråden.
Det står i tråden vi röstade om det, se: http://swebba.se/index.php?p=/discussion/1367/swebba-lag-2019-roesta-om-faerg-och-basning