Forumet

1356

Comments

  • Jag gillar också #11 bäst, men skulle den inte vara ännu snyggare om lejonet var litet mindre och syntes i helfigur i högra fältet?
  • Lekte lite till på en ledig stund:

    b3o03o.png
  • Jovisst! Jag hittade "Blood Bowl-fonten", den är gratis och fri att använda om man inte ska ha den för kommersiella ändamål:

    http://www.dafont.com/gutcruncher.font

    Om andra vill leka med den, tänkte jag.

  • Flera har gillat exempel 11 som jag tog fram så har här tagit fram lite fler varianter av den.

    t6xp4z.jpg

    och såhär skulle det ju kunna se ut på plan och tärning (lite snabbt ihopplockat):
    wqx8x5.jpg
    2iwaxzc.jpg
  • Nice. De där tärningarna skulle jag inte skämmas för att ge bort till trevliga coacher när jag är på utlandsturne!
  • Snyggt! 13 är finast, tycker jag spontant.
  • Ännu bättre än 11:an! Håller med helllstrom att 13 är grymt bra. Kul att få se den i andra sammanhang än rätt och slätt!
  • Smart med två-färg också, håller eventuella tryckkostnader nere.
  • kul att ni gillar den :) 13 är min favorit av dessa nya med.

    ja denna kan både köras en eller två färger och det brukas uppskattas av trycksaksköpare :)
  • +1 för #13
  • 13 kändes fulländad. Tummen upp!
  • Jag skulle vilja ha sömmen som på 13 men fonten som på tolv.
  • Jag håller med Pellevin :D
  • Sant, håller med comas medhållande av pellevin
  • jag kan hålla med om att det är snyggt när texten har en outline. men jag ser dock att det rent tekniskt kommer ställa till problem när det skall broderas eller fräsas i tärningar. Det var därför jag tog fram alternativen utan.

    Jag tror alltså att om man väljer att ha kvar den extra linjen kommer texten inte bli lika tydlig på tärningar och när logotypen används i liten storlek. Det är hårfint men ändock en detalj som kan förstöra lite.

    svårt att se här men gjorde en liten jämförelse:
    28rvr.jpg
  • Jag är inne på samma sak som Bernuz att jag tror outlinen blir kanske otydlig på ev tärningar och ev tröjor så därför utan outline.

    #13 för sömmen på bollen och som Duckwing sa ett "helt" lejon. Apsnygg! Den får +2 av mig.
  • Man kan ju använda versionen med extralinje runt texten på hemsidan och den enklare versionen på tärningar/tröjor.
  • #13 tycker jag ochkså är den bästa. Enklast att hålla sig till en sak!
  • Åter till forumet...
    Alla lokala ligor bör vara auto-unfollow. Här kan man kanske kunna välja vilka ligor man aktivt vill följa.
  • och var extremt försiktig med Announcements då de hamnar överst även på "nya-inlägg-sidan" Här skulle jag maximalt vilja se 2 av dessa varav en bör heta "välkommen till swebba" där alla riktlinjer dras. Inga regler för försäljning och modelltillverkare som vi har i detta nu. Jag tror att det främst genom discussions http://forum.baconbreath.se/index.php?p=/discussions som forumet kommer användas av aktiva användare
  • @Thursablot har rätt, det är discussions-vyn som är det bästa med vanilla. Det enda man behöver som aktiv användare.
  • hmmm... Annonuncements ser jag som att låsa trådar inom den kategori man är inom och i Köpa, sälj byta måste ex. reglerna för den ligga överst. Annars om 1000 poster där kommer de inte hittas. Således måste det vara en annonuncement. likaså tycker jag tråden med modelltillverkare är viktig att kunna hitta om man går in i tråden för modeller och målning, således är den en annoncement. Om man väljer att navigera sidan via något annat sätt än kategorierna, typ via discussions-vyn (som jag själv använder flitigt) får man nog dras med att annoncement ligger överst även där. Forumet måste vara begripligt för både "aktiva" och mindre aktiva användare (vilka i större grad navigerar via kategorierna me think)
  • Kanske vore det ett alternativ att försöka få till det så att Announcements inte syns i discussions-vyn?

    Ang. riktlinjer vet jag inte om det behövs ännu?
  • edited January 2014
    Det fanns en plugin för sådana announcements i Vanilla version 1, @mago. Kanske också till denna?
  • Har inte lyckats hitta till 2.0, verkar dock som det finns sådana inställningar i 2.1 så kanske är det enklast att härda ut tills dess (vet inte hur många flera announcements vi kommer få inom den närmaste framtiden).
  • Har du ändrat någon layout eller har min telefon fått spel? Nu är all text intabbad och det gör forumet svårhanterat på små skärmar. Till vänster är det en bred tom kant och svarta punkter
  • Jag har ändrat storleken på kalendern för att få plats med två tillställningar samma dag (som det blev i maj). Funkar det? Var det bättre förut?
  • Tycker det funkar bra Mago!
  • En fundering, när man använder "discussions" ser man inte vilket underforum tråden är lagd i. Går det att ändra detta så att man kan utläsa detta på något vis?
Sign In or Register to comment.