Utse lagkapten EuroBowl 2020 - Ozt är vald

edited November 2018 in Blood Bowl
Hejsan!

Jag tänkte hålla i uttagning av lagkapten till 2020 års EuroBowl och tänkte använda liknande metod som brukades de tre senaste åren.

Steg 1) Nomineringar: Alla får nominera personer genom svar på denna tråd eller mail till mig, a.mattias.fredriksson(at)gmail.com, nomineringen stänger 25 november. Bifoga gärna kontaktuppgifter till den nominerade. Jag kollar vilka som godtar nomineringarna för att kunna bli lagkapten och att de ställer upp på denna process. Dessa personer som ställer upp blir då kandidater och presenteras 26 november. Kandidater kan hoppa av fram till steg 3 görs och tappar då sin ställning som kandidater, dvs får rösta under steg 4. Om bara en nomineras är denne härmed vald.

Steg 2) Frågefas under 2 veckor. Alla får skicka in de frågor som de vill ha svar på från kandidaterna, frågorna skickas till mig under steg 1 eller två. Kandidaterna får frågorna på söndagen och har tills varje fredag på sig att svara på frågorna till mig och jag publicerar svaren samtidigt här på Swebba under fredag/lördag (dvs 1 december och 8 december) . Kandidater får inte svara på frågorna förutom genom detta gemensamma svarssläpp. Nya frågor skickas till mig och proceduren upprepas en gång till. Färdigt 8:e december.

Steg 3) Slutplädering. Kandidaterna får tre dagar att skriva en slutplädering, max 150 ord. De skickas till mig och jag publicerar dem samtidigt här på SweBBA. Publiceras 11 December.

Steg 4) Omröstningen börjar därefter, bara röster som inkommer till och med 18 december kl. 23.59 räknas. Kandidater får ej rösta. Flest röster blir erbjuden att bli lagkapten 2020. Man röstar här på forumet eller via mail till mig. Anonyma röster förekommer ej, jag publicerar fortlöpande inkomna röster.

Om lagkaptenrollen:
Lagkaptenen skall:
Ta ut landslaget till EuroBowl 2020 på ett sätt som den anser lämpligt.
Representera eller utse en person som representerar Sverige på kaptensmötet under WorldCup 2019 och EuroBowl 2020.

Så då, börja nominera nu.

/Melisqus

Comments

  • Jag nominerar @Ozt.
  • jag nominerar @kaju
  • Ozt är även mitt förslag, även om jag tycker att det är hög tid att Kaju får chansen att vara med i landslaget. Han har varit nära ett par gånger nu.

    Tack för dina insatser Melisqus!

    Jag hoppas för övrigt att fler försöker komma in i landslaget 2020. Konkurrensen är nyttig för laget och även om jag eller någon annan då blir av med vår plats, så är det bra för laget med nytt blod.
  • En påminnelse om att nomineringen stänger på söndag
  • jag nominerar @pellevin
  • Jag är ju inte så insatt - men röstar också på @pellevin då han coachade och hjälpte mig bra när jag var rookie.
  • DavidD wrote: »
    Jag är ju inte så insatt - men röstar också på @pellevin då han coachade och hjälpte mig bra när jag var rookie.

    Fortfarande i nomineringsstadiet för tillfället, så du få vänta lite till med att rösta.

  • edited November 2018
    Tack @razta och @DavidD, det är väldigt rart av er att förespråka mig, men jag ställer inte upp. @Ozt är en StockBowlare som ställer upp, och jag tror han kan göra ett bättre jobb än jag. Sedan tycker jag det är bättre att vi får en geografisk spridning på kandidaterna.
  • Sista dagen för att nominera en lagkapten!
  • @Ozt är den enda nominerade som har tackat ja till nomineringen. Då vi endast har en kandidat betyder det att @Ozt är vald som ny lagkapten. Grattis och lycka till!
  • STORT GRATTIS OZT!!
  • Nu får vi hoppas att de andra lagen är laktosintoleranta.
    Grattis @Ozt!
  • Tack så mycket, hoppas på att jag kommer leva upp till de höga förväntningarna efter våra tidigare kaptener!
    Kommer inom kort skriva lite om hur jag planerar att lägga upp det hela.
    Spoiler: Melisqus poängsystem kommer vara kvar.
  • Stort grattis @ost!
  • edited November 2018
    Ozt wrote: »
    Kommer inom kort skriva lite om hur jag planerar att lägga upp det hela.
    Spoiler: Melisqus poängsystem kommer vara kvar.

    Kommer du att samla data direkt eller först 2019 eller kanske endast 2020 @ozt?
  • Grattis Ozt! Ett bra val
  • Ozt wrote: »
    Kommer inom kort skriva lite om hur jag planerar att lägga upp det hela.
    Spoiler: Melisqus poängsystem kommer vara kvar.

    @ozt detta skrevs förra året. Kommer ikon "inom kort"? :P
  • Inom kortare nu än vad det var då!
    Men jag tänkte slänga upp en hemsida, kommer nog få ge upp planen på att få klart det och skriva på forumet som första steg istället.
  • Ozt wrote: »
    Inom kortare nu än vad det var då!
    Men jag tänkte slänga upp en hemsida, kommer nog få ge upp planen på att få klart det och skriva på forumet som första steg istället.

    gör inget för avancerat. bättre att det är 'tråkig' text på forumet än en fräsig hemsida och sen inte någon ork för själva lagkaptenandet.
  • pedda wrote: »
    Ozt wrote: »
    Kommer inom kort skriva lite om hur jag planerar att lägga upp det hela.
    Spoiler: Melisqus poängsystem kommer vara kvar.

    Kommer du att samla data direkt eller först 2019 eller kanske endast 2020 @ozt?

    Den här frågan kanske du kan svara på i väntan på hemsidan @ozt ?
  • OztOzt
    edited January 2019
    Svar på frågan:
    Jag övervägde att bara ha resultat från 2019-2020 som bas för rankingen för att ha relativt färska turneringar endast. Men efter ha bollat frågan lite så kommer jag att fortsätta på Melisqus väg och räkna alla resultat sedan senaste uttagningen, som ser ut som att den börjar med NAFC 2018 som första turneringen.
  • Ozt wrote: »
    Svar på frågan:
    Jag övervägde att bara ha resultat från 2019-2020 som bas för rankingen för att ha relativt färska turneringar endast. Men efter ha bollat frågan lite så kommer jag att fortsätta på Melisqus väg och räkna alla resultat sedan senaste uttagningen, som ser ut som att den börjar med NAFC 2017 som första turneringen.

    menar du 2017 eller 2019?
  • År är svårt... 2018 blev det till slut.
Sign In or Register to comment.