Jullovs-Open, Startar torsdag 18/12
Hej
På torsdag den 18/12 så startar Jullovs-Open. Denna open ligan kommer att pågå fram tills dess att ordinarie Open och Ligan startar i Januari. Då kommer den stängas ner. Lag som deltar i Jullovs-Open kan flyttas över till Open men inte till Ligan.
Regelsystemet kommer vara BB2025.
Föranmälan kvrävs: För att kunna delta i Jullovs-Open så måste man ha registrerat ett lag senast onsdag 17/12 23.59. Detta är för att Tourplay kräver extra avgifter och byråkrati när man registrerar lag till redan startade ligor.
Länk till Tourplay: https://tourplay.net/en/blood-bowl/stockbowl-julopen-2025/news
Det kommer inte krävas redraft för de lag som flyttar från Jullovs-Open till Open.
Inducements: Prayers to Nuffle är bannade.
I övrigt fungerar ligan som övrigt.
OBS VIKTIGT! FÖRANMÄLAN KRÄVS. LAGS MÅSTE REGISTRERAS SENAST onsdag 17/12 23.59
Obs också viktigt. Ny länk. Den tidigare pekade på fel liga.
Comments
Ska man välj season eller rookie?
Ingen aning vad skillnaden är. Jag tog den översta.
Kan någon be @grumplekins att fixa aå att det blir match via utmaning. Just nu står det att det blir en round-robin.
När är det sagt att vi drar igång i januari?.
Exakta datum inte satta. Men v2 eller v3.
@DavidD Jag håller på att skriva ihop planeringen för Säsong 42 och min ambition är att vi startar v.3 och sedan kör vi 1 match per 2 veckor som tidigare.
@sirvejlance för Season 42 så är det som följer;
Season = Ligaspel
rookie = Open
För mellendags open så finns det en extra som heter Stockbowl Julopen 2025 och där sedan samtliga lag blir flyttade till Season 42 - rookie
För Julopen 2025 så finns det bara ett val och det är endast winter = open
den air inte länkad i första posten
Ouch, jag missade att jag fick två länkar av Grumple. Blev distraherad av alla dansbandslänkar som anlände samtidgt. 😬 Trodde den jag postade var till jullovs-Open. Har uppdaterat öppningsposten. 😶
Använd: https://tourplay.net/en/blood-bowl/stockbowl-julopen-2025/news för Jullovs-Open.